Včelařská farma Holasovice

Holasovice

 Včelařská farma Holasovice

Jsme malý rodinný podnik zabývající se plně profesionálně výhradně chovem včelstev bez jakékoliv doplňkové výroby či činnosti. V současné době chováme okolo 200 kmenových včelstev na 7 stanovištích v oblasti Nízkého Jeseníku. Včelaření v naší rodině má dlouholetou tradici. Včelařil již můj pradědeček v 19. století.

Začátky mého pohybu okolo včel spadají do roku 1977, kdy jsem začal včelařit se svým otcem v Klokočově u Vítkova a taktéž začal pracovat na Ústavu včelařství na VŠZ Brno (dnešní Mendlova univerzita) u prof. Ing. Sylvie Kubišové a Ing. Hany Háslbachové. Brno mne zásadně ovlivnilo kontaktem s vynikajícími včelařskými odborníky minulosti i současnosti (MVDr. Karel Neuman, Bedřich Rasocha, Josef Skřivánek, prof. Ing. Josef Budík, MVDr. Josef Staněk, MUDr. Václav Kučera a další). Zásadní však pro mé další včelařské směřování však bylo setkání se spolužákem Květošem Čermákem a Dr. Ptáčkem. S těmi jsme tehdy založili Kroužek nízkonástavkového včelaření, který pracoval úspěšně řadu let a ovlivnil celou generaci včelařů. Z jeho činnosti vznikl úl Optimal, který patří dnes k nejrozšířenějším úlům u komerčních včelařů. Také naše včelařská farma je postavena na včelaření v úlech od Optimalu odvozených. Na jednom stanovišti jsou včelstva chována v tachovských úlech s rámkovou mírou 39x24 cm z důvodu komerční produkce oddělků pro včelaře. Na této nejžádanější míře chováme asi 20% včelstev. Malá část včelstev (10%) je chována v úlech Langstroth na r. m. 448x159 mm. Náš včelařský provoz je vybaven moderní technologií, která zaručuje jak dobrou hygienu ve všech fázích manipulace s medem, tak i dobrou produktivitu práce. Mechanizováno je odvčelování medníkových nástavků, odvíčkování plástů, vytáčení na programovatelném zvratném medometu, pastování medu i plnění medu do spotřebitelského balení.


Žádné produkty značky Včelařská farma Holasovice nebyly nalezeny...

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení